Finále Slovenského pohára 2005 Podkonice

V sobotu 17.9.2005 sa v Podkoniciach po piaty raz konalo Finále Slovenského pohára v zjazde na horských bicykloch s medzinárodnou účasťou. Počasie dosť narušilo priebeh pretekov, ale aj napriek tomu boli super! Toľko “povinný” úvod a teraz poďme k veci…

 


Via Carpathia DOWNHILL RIDE 2005 Podkonice – POKEC + SÚŤAŽ!


V sobotu 17.9.2005 sa v Podkoniciach po piaty raz konalo Finále Slovenského pohára v zjazde na horských bicykloch s medzinárodnou účasťou. Počasie dosť narušilo priebeh pretekov, ale aj napriek tomu boli super! Toľko “povinný” úvod a teraz poďme k veci… 

 

(Nemám rád veľa prázdnych rečí a chcel som napísať iba stručný pokec, ale stalo sa toľko vecí, ktoré stoja za to spomenúť, že to až také krátke nebude).V piatok sa zaprezentovalo 103 jazdcov, ktorí jazdili ako odušu (vývoz vďaka veľkému počtu áut a rýchlym šoférom len tak odsýpal a nebolo výnimkou, že pretekári dali aj po 15-20 jázd - to sa nedá na žiadnej sedačke!).Novinkou v časovom harmonograme bola piatková hodina pre najlepších jazdcov vybraných z priebežného hodnotenia SP – tzv. “hodina vyvolených” (sami sa tak začali nazývať ;) ). To sa stretlo s veľmi pozitívnym ohlasom z obidvoch strán: vybraní jazdci mali možnosť jazdiť po trati bez veľkej premávky a so zníženým rizikom zrážky s ďalšími pretekármi a jazdci “pod čiarou” boli zase radi, že mohli sledovať zložitejšie úseky na trati a odkukať stopy či style. Myslím si, že by sa táto hodina mala stať súčasťou každého kola Slovenského pohára (alebo aj ostatných väčších pretekov).Do rána začalo výdatne pršať a neprestalo ani celé doobedie. Ako direktor pretekov som rozhodolzrušiť druhú finálovú jazdu, čo bola celkom dobrá “stratégia”, lebo sa aspoň všetci nastavili na to jedno kolo a dali svoj doraz bez zbytočných špekulácií, mokra medzi nohami a možno nebudú mať ani sople z prechladnutia ;)

Trať sa miestami vyjazdila na tankodróm, ale aj tak bola výborne jazditeľná. Kto nezmäkol, nič (na biku či sebe) nerozbil a nastúpil na štart, prišiel si na svoje. Niektorí si trať dokonca pochvaľovali viac ako za sucha. Neviem ako vy, ale ja som mal fakt obavy z toho, čo táto trať za až takéhoto mokra bude robiť. A ona bola taká hravá! :) A jumpy boli “na srdce” :) Hlavne dopad z Lowflyera a odraz na Gumopušku bolo treba pred prvým pokusom predýchať…

Čo bolo blato?
Trochu…

Veľa ľudí volá skok LowFLYER LowFRAJERom. Má to niečo do seba: kto dal na tomto šmykľavom podklade LowFlyer, musel letieť fakt Low, aby stihol hneď dopadnúť + brzdiť. A keď vytočil tú točku po ňom bez rakvy, bol Frajer! :) Pre mňa pomerne veľké prekvapenie boli aj “spajky” (pre nezainteresovaných: sú to špeciálne gumy na mokro, ktoré sa na pevnom povrchu nesprávajú bohvieako dobre) – určite by som nebol povedal, že táto trať je práve na spajky. A teraz bola… Aspoň vieme.

Viac ako po iné ročníky sa využila aj divácka trať (paralelka s bikeovou), pretože sa diváci nemuseli “mliagať” po blate a čakať, kedy do nich kto odzadu či odpredu napáli. Fakt neviem, prečo ju z celého sveta máme iba v Podkoniciach… ;) Bola tak kvalitne pripravená a vyčistená, že si časť z nej pomýlil aj jeden nemenovaný team a kým som ich z omylu nevyviedol, tak ju aj trénovali :)

Počet pretekárov bol rekordný! Tu sú štatistiky: online prihlásených bolo 161, “naživo” zaregistrovaných 158 (z nich 33 čechov, 27 poliakov, 10 maďarov, 1 rus, zvyšok slováci). Na štart nastúpilo okolo 130 killerov. Hviezdy boli všetky, ako vždy (už ich aj tak poznáte, tak to nebudem rozoberať).

Po uzávierke online prihlášok sme losovali piatich pretekárov, ktorí vyplnili RIDE anketu a takto získali štartovné príp. vývozné zadarmo. Boli to nasledovní páni a dáma: A. Strmeň, T. Líška, A. Sojka, M. Magdina a T. Vendlek. Keďže anketu vyplnili skoro všetci pretekári, jej výsledky sú objektívne a preto ich pri ďalších ročníkoch budem aplikovať. Niektorí jazdci mi v ankete položili konkrétnu otázku – všetkým im v priebehu tohto týždňa odpoviem (do pretekov bolo kopec roboty, tak na to nebol čas. Napravím aj to, že som nereagoval na iné fóra okrem toho svojho – na ride.sk. Naozaj sa nedalo všetko čítať a už vôbec nie odpisovať).

Vlasta sa neholí!
A Pipo holí!

Priebeh pretekov bol bezproblémový, všetko odsýpalo strašne rýchlo, nevznikol žiadny veľký úraz či problém. Víťazmi sa stali: V. Hynčica v Mužoch, A. Perin v Junioroch, K. Šišková v Ženách, R. Zemánek vo Veteránoch, M. Červenka v HobbyHardtail a A. Durdy v HobbyFull. Kompletné výsledky nájdete tu.

Všimol som si vo výsledkoch jednu zaujímavú vec (určite je aj ďalších X, pretože každý rider zažije svoje špecifické extrémne situácie, ale toto mi ozaj “zabilo” do očí): Kata Š. by bola v HobbyFull medzi chlapmi prvá! Kto umí, umí, ale aj tak je to, podľa mňa, na zamyslenie. Chlapi, čo? :) A to k nám dokonca ani nechcela prísť! Musela ísť najlepšej kamoške na svadbu. Našťastie sa nám ju podarilo namotať, nech ide aspoň prvú jazdu (a nakoniec bola aj tak len jedna). Keď už o nej píšem, som rád a vážim si, že Kata prišla napriek všetkému. Vážim si však príchod každého jedného pretekára, diváka, organizátora, sponzora, lebo všetci prispeli k vytvoreniu konečnej fantastickej atmosféry. A komu sa nechcelo vytrčiť päty z domu, nech si teraz domýšľa, o čom to asi bolo. Ale to sa už nedá zopakovať (a ani dostatočne živo opísať)…

V tomto počasí si zatrénovali aj časomerači - museli behať za nejedným jazdcom, aby zistili jeho štartové číslo, ktoré bolo pod vrstvou blata, a navyše všetci jazdili v kadejakých šušťákoch, gumákoch či tak zablatených dresoch, že ich nebolo možné identifikovať.

Zhodnotím to: mrzí ma, že som tieto preteky organizoval. A viete prečo? Lebo keby som ich neorganizoval ja, ale niekto iný, tak by som sa mohol len zúčastniť a zajazdiť si do chuti! Nech to znie subjektívne ako chce, ale tieto preteky sa mi páčili! Atmoška bola numero uno – v piatok fajnový tréning, v sobotu na štarte stresy z jazdy a z prípadnej rakvy, v jazde po celej dĺžke kričanie divákov aj napriek mizernému počasiu, v cieli tradičná sranda pri bedniach a party zverina.

Každý rok píšem na záver ešte “čo ďalej” alebo niečo podobné. Teraz si v prvom rade idem liečiť zadok (vysvetlenie: pri piatkovom tréningu som sa tváril ako super namakaný borec, čo si môže dovoliť viezť sa v aute s ridermi na štart úplne vzadu v otvorenej korbe (samozrejme bez držania). No a “šofér Juli dal do jednotky” nie celkom plynule, pridal a ja aj s jedným ďalším sme dali padnutie ri_ou rovno na asfalt z metrovej výšky a v 20km/h. Tak sa mi teraz aj dosť ťažko sedí…). A keď si vyliečim zadok a dám poriadny oddych, tak … tak sa rozbehne na www.ride.sk seriál “Rozhovory” (viac info bude pri vyhodnotení súťaže č. 1 – prečítate si nižšie). Čo sa týka pretekov, budúci rok by sme sa mali opäť stretnúť (neviem síce v akej forme a s akou hlavičkou, pretože Slovenský zväz cyklistiky a tak isto aj ďalších pár príživníkov ma mierne točí. Všetko je otvorené, uvidíme). Všetko info z prvej ruky bude nawww.ride.sk a na stránkach internetových partnerov.

Majte sa tak, aby ste boli spokojní. Cmuk ;o

Pišta Čeman – direktor

PS: Viac foto nájdete tu: séria 1 (od M. Sanitrára), séria 2 od (J. Matulu), séria 3 (od RIDE. Tu sú aj cenzúrované fotky z party). Ak máte nejaké fajnové fotky z pretekov, budem rád, ak ich hodíte do ride fotogalérie, alebo ich mailnete na foto @ ride.sk, prípadne napíšete link.

PS: Vybraté foto-postrehy

Pekné poháre, však? Ale SZC ich nekúpil! Kúpil ich RIDE.sk! Ten zvaz je fakt na ….! Ale nebudem tu na nich “grcať”, nech si tú svoju polievku bez chuti varia aj ďalej. A aj tak všetci veľmi dobre vieme, že SZC SUCKS, RIDE RULEZ!!!
V rámci bední sme urobili tombolu v kategórii HH o vidlicu Marzocchi (vidlicu venovala fy Bicykle šport Košice)

 

Neviete, kto to je, čo to má za tričko a za čo ho má? Je to B. Korčeková – jediná dievčina, ktorá išla medzi chlapmi v kategórii HF. Dostala tričko mtbiker.sk za odvahu. Ak ju chcete vidieť do tváre, musíte prísť na najbližšie preteky ;o
Pôvodne túto prilbu vyhral v party tombole Pipo, ale jemu by bola “na dve veci”, tak nezaváhal a hodil to do pléna. Kto chytil, ten mal! (Prilbu venoval internetový shop RIDE. Ďalšie veci venovali: RIDE.sk, SK-ProfiBike, Progress Cycle SR a Podkonická pálenica)

 

Čo myslíte – koho pivo pije táto dáma? Je to “nejaké” pivo, ktoré “len” bolo odložené v bedničke do tomboly… Ale hlavne, že jej chutí… A druhé z tej istej bedne chutilo aj jej kamoške :) No booože, tak diváci vyhrali o dve menej… ;)
My tancujeme na stole, rozhasíme ho a Pišta plať! Ha?! Páni, pán starosta Jamrich dá urobiť opravu (obidvoch) stolov free! Takže sa to v budúcnosti nezobrazí na cene štartovného ;)

 

PS: Súťaž č. 1

Kto uhádne otázku, ide do losovania o nasledovné ceny: 1. tričko ride (“Nejazdím rýchlo… to len lietam nízko), 2. tričko Giant Bicycles, 3. šatku Moira.

Otázka (skoro až detektívna!):
Patrili “zvyšky gulášu” (naľavo) a miska (napravo) tej istej osobe?

Obrázok k otázke:

Odpovede:Meno a priezvisko:
 Poštová adresa:

Súťaž bude vyhodnotená 25.9.2005 o 20:00. A v ten istý večer odštartuje Súťaž č. 2, v ktorej sa bude dať vyhrať oveľa viac vecí :) Sledujte web ride, alebo weby partnerov.